Sunday, June 12, 2016

Knižka tretia....alebo radšej DVD ?

V pláne som mala písať o knihe inej...vznešenej, s ilustráciami, ktoré mi vyrazili dych hneď ako som ich náhodne objavila na poličke miestneho kníhkupectva. Ibaže..., to bol plán a plány sa menia....a ja som medzičasom objavila čosi, čo považujem za tak neskutočné, že to až vo mne vrie ako veľmi sa chcem s týmto objavom s vami podeliť. Prosím, vopred upokojujem každého milovníka kníh, ktorý sa teraz obáva , že neodolá a zas príde o pár našetrených grošíkov - nie, najskôr nepríde....tie grošíky však nemíňajte. Ak sa plán nezmení , tak obsah nasledujúceho blogu bude bez debát prudko kúpou zvádzajúci.
Priznám sa, cítim sa troška neistá v začiatku svojho písania...lebo to, nad čím sa tu chystám nadšene slovne  tlieskať, vlastne ani nie je kniha, ale skôr jej filmové spracovanie. Podobne, ako pri Jeffersonovom Lost and find, aj tuto mám radšej filmovú verziu. Odpuste mi autori! Všetka chvála však beztak padá na vaše plecia! Aby som to dlhšie nenaťahovala, ide o Bing Bunnyho.
Natrafila som na neho náhodne. Vďaka Jorikovi, o tom sa hádam netreba ani zmieňovať:). Priznám sa, v úplných začiatkoch som tohto čierneho ušiaka odpísala na celej čiare. Premakaná počítačová grafika....fuj fuj, aká umelina....to ja radšej staré kde tu nevydarené klasiky, miestami až primitívne, s nedokonalosťami , ktoré robia v mojich očiach ilustráciu hmatateľne detskú a uveriteľnú. Bing bol dokonalý. Prekážala mi dokonca aj taká hlúposť , že Bing v úlohe "dieťaťa" bol nepomerne väčší ako jeho ochranca Flop, vystupujúci v roli rodiča. Ibaže, ktosi kdesi stlačil červené R-tlačítko na ovládači a Bingove cca 10minútové príbehy sa začali nahrávať....O pár dní na to som potajme investovala prvých 5libier na našu vôbec  prvú sériu zajačích príbehov. Odvtedy doteraz ich počet stúpol na štyri.
Prosím, kľudne si Binga vyhľadajte na YouTube. Angličtina je jednoduchá. Celkom by ma zaujímalo, či budete rovnako slepí ako ja, keď som si až na neviem koľké pozretie začala všímať tie nenápadné detaily v grafickom spracovaní, ktoré posúvajú Binga do čohosi, na čo by som rada namierila ukazovák a prehlásila " tak takto má vyzerať rozprávka 21 storočia!" (ono bez pochýb, každý rok vymyslíme niečo nové, ale nateraz je to presne to oné orieškové). Pozrite si hocijakú časť, ktorú len chcete.... vidíte všetky tie detaily? Textúru látok? Ako sa vlnia v pohybe? Všimli ste si ako autori premakali každý detail na každom detaile ako napr. etikety na šampónoch, pomaľované kľučky na dverách, zástrčky.... Zbadali ste, ako nenápadne pracuje "kamera" ? Ako sa veci vpredu  ladne ilustrátorsky zväčšia a vzadu zmenšia aj na relatívne malej ploche, aby sa podporila perspektíva? Ako krásne je zaostrené na veci v popredí a ako sa obraz maže smerom dozadu? Na to je ako stvorená časť s názvom Voo voo (vysávač). Alebo si pozrite  napríklad  Swing (hojdačka) , keď Bing beží k hojdačke a bum! - odrazu sa na hojdačku dívate jeho očami:). Ako to dokáže vtiahnuť do deja! Aaaach a všetky tie drobnosti ako lesk vysávača, vzor na servítke, na špongii....
(Ono to asi nie je najvydarenejšia ukážka...ale skúsila som....vidíte textúru na froté plachte? )
Oj, dlho už píšem o výtvarnej stránke a ....nemala by som zabudnúť na to, vďaka čomu som si vlastne Binga zamilovala na prvom mieste. Kvôli obsahu. Príbehy sú totiž dokonale ušité pre očká a ušká predškolákov. Neriešia sa nijaké veľké veci....príbehy nie sú len tak, aby potešili, tu posmutneli....každý jeden príbeh rozoberá drobnosti zo života drobcov, nad ktorými môžu rodičia len slastne prikyvovať, lebo áno , áno....toto sú tie každodenné príbehy , s ktorými sa potýkajú. Nič super veľké a poučné...ozajstné maličkosti...ako do kúpeľa stačí iba zopár kvapiek bublinkovej peny ( cha, všetci deti-majúci dospeláci to poznajú....keby sme pred tými drobnými rúčkami penu neukryli, vypumpujú ju tam celú:) alebo keď chceš kŕmiť kačičky, nemôžeš behať ako divý...alebo čo tak otravné hračky, čo dookola točia rovnaké nahrané zvuky(?)...alebo keď sa budeš neopatrne hrať s balónom, praskne, pred hojdačku sa nejde, lebo ťa udrie.....šmýkalky sa netreba báť, zmrzlina sa v teple roztopí, smoothie je ham ham....a jedna z mojich obľúbených....automaty na hračičky, kde vhodíte euro či 50 centov, vám nie vždy vyhodia naspäť to, po čom túžite.... Tých príbehov je veľa a keď som si ich začala púšťať pod kožu...vyhlásila som, že som si na 100%istá, že za Bingom je rodič. Žena- muž, na tom nezáleží....ale je to rodič a príbehy čerpá zo života.
Nemýlila som sa. Je to chlap , menom Ted Dewan. Sám sa k Bingovi vyjadril, že by nebol vznikol, nebyť toho, že je sám otcom. Pri večernom čítaní si uvedomil, ako na míľu sú knihy vzdialené rozumu predškolského dieťaťa. Vytvoril Binga a hoci sa jeho filmová verzia kvapôčku odlišuje od jeho knižného predchodcu, on sám ju schvaľuje a podporuje. Ani ma neprekvapilo, že za Bingom treba hľadať anglickú elitu....v opise, ku ktorému som sa dopracovala,  sa to len tak hemžilo slovíčkami ako award winning , award nominated..... (len tak na skúšku, skúste vyhľadať Smoothie časť. Aká ušiam príjemná je tá melódia, čo si pri výrobe ovocného nápoja pospevujú!).
 
Myslím, že niekde tu by som mala so svojim chválospevom prestať. Tak nejak humorne, ale celkom dozaista, začínam mať pocit, akoby som sa vám snažila predať nejaký výrobok a presvedčiť vás o jeho bezchybnej kvalite.  Je dosť možné ,že Bing  u mnohých vyvolá len nechápavo zdvihnuté obočie.  Ibaže keď ja... neviem ináč. Som len mama a výtvarníčka, ak sa vôbec smiem tak volať....a toto je lahôdka pre moje odrastené detské ja. Budem iba tajne dúfať, že ak som vás predsa len prehovorila a Binga si pozriete, tak všetky moje oslavné "taľafatky" pochopíte.
 
Mávam a cinkám....
 
 
Cinky link.
 
 
 
 

No comments:

Post a Comment